Dubai Kore Çin Hangisi

admin 21/03/2017 31799 5 1

Dubai Kore Çin Hangisi

Aslında replika kopya cep telefonlarını kimler üretiyor? Kafalar iyice çorba oldu. Kimisi Kore Malı sattığını iddia ediyor kimisi Çin malı. Kimisi Duabi Malı telefon sattığını idda ediyor kimisi de Vietnam... Peki olayın aslı nedir? 

Çevrenizde de görmüşsünüzdür. Bazen kopya telefon sattığını söylemek yerine "Kore Malı" diyenleri. Müşterilerin de genelde algıdan kaynaklı "Kore Malı mı?" diye sordukları can alıcı soru.
"Kore Malı değil" desek kişinin kafasında "O halde bu replika kötü" algısı oluşmuş durumda. Olayın aslı kısa bir araştırmadan sonra zaten ortaya çıkmakta. Belki bu yazı bize sorulan bu tarz sorulara da bir cevap niteliği taşır.

Mediatek LogosuKore Malı Cep Telefonları

Efendim! Olay şudur. MEDİATEK diye bir firma var. Bu firma alanımızı kast edersek teknoloji ürünleri ürüten bir firma. Ne üretiyor? Telefon ve Tabletler için işlemci anakart ve mobil ekran kartları üreten bir firma. ARGE çalışmaları ile ucuz işlemci üretimi sayesinde bir çok elektronik cihazda bu firmanın işlemcileri kullanılmakta.

Mediatek firmasının merkezi Kore'de.  

Şimdi bizim bu konularda yanlış algılamamıza sebep olan hadise ise telefoncuların olayı kısa kesmelerinden kaynaklı.. Ucuz işçilik sebebi ile Çin, dünya teknoloji liderlerinin yatırım yaptığı bir ülke ve bir çok orjinal telefonun da üretildiği bir merkez durumunda.

Bu sebepten der replikasyon bir telefonun da ucuz elde edilebilmesinin tek yolu bu ucuz işçiliğin kullanılmasından ve bu ucuz işlemcileri kullanmaktan geçmekte.

Satıcılardan da bazıları aslında sattıkları telefonun işlemcisinin adını verip anlatmak,teknik ayrıntılar ile müşterisini boğmak yerine kısaca Kore Malı Cep Telefonu ibaresini kullanıyor. Tabi bir süre sonra replika telefonların Kore de üretildiği algısı oluşmaya başlıyor. Böylelikle müşteri kitlesinde bir "Kore ile  Malı" algısı oluşuyor.

Mediatek CPUVietnam Malı Cep Telefonları

Vietnam Malı Cep Telefonu tabiri ise -genelde- müşterisinin aklını karıştırmak isteyen satıcılardan kaynaklanıyor. En büyük yalan ise "Efendim,orjinal cep telefonu üreticileri Vietnam gibi fakir ülkeler için bu cep telefonlarını üretiyorlar" gibi büyüüüüüük bir yalan ile reklamlar yapıp telefonlar satıyorlar.

Dubai Malı Cep Telefonu

Dubai , Porche, Ferrari vs gibi süper lüx otomobillerin kıyıda köşede terkedildiği ekonomik refah seviyesi en yüksek olan ülkelerden birisi. Böyle bir ülkenin yaşayanlarının sizce orjinal cep telefonları dururken replika cep telefonu kullanacağına inanabilir misiniz?

Peki Dubai Malı Cep Telefonu tabiri nereden geliyor? Tabiki oradan ürün getiren insanların "Dubaiden getirilen mal" tabiri yerine yine olayı kısa kesip "Dubai Malı" tabirini kullanmasından geçiyor.

Mediatek Telefon İşlemciÇin Malı Cep Telefonları

Çin Malı Cep Telefonu denilince kötü bir geçmişi olan bazı kopya cep telefonları akla geliyor. Yine dolandırıcı satıcıların bir ara ortalıkta bir furya başlatmasıyla Java işletim sistemli, dokunmatik panelden çok bastırmatik kalitesiz ekranlı telefonları orjinal telefon diye pazarlaması sebebi ile çin malı tabiri insanları korkutuyor.

Aslen Çinli üreticiler sizin isteğinize göre ve paranıza göre ürün çeşidi çıkarıyorlar. Şahin parasına Mercedes isterseniz -evet üretirler- ama paranıza göre üretirler.

Aslında Çinli üretici kalitesiz üretim yapmıyor, siparişi veren toptancının isteklerini yerine getiriyor. Mesela Meizu gibi ülkemize henüz tam olarak gelemeyen bir çok dehşet Kaliteli Çin telefonları da bulunmakta.

Üretilen tüm replikasyon cihazlar Çin Malıdır. Kaliteli olanlar Kore li işlemci firmasına ait olan Mediatek işlemciler ve bunlara ait anakartları kullanırlar. Olay kısaca budur.

Etiketler: Kore Dubai Vietnam Cin

Yorum Yaz

Batarya Problemleri?


4153 0 1

Bataryanız %30-40 gibi aniden bitiveriyor mu? Bu yazıda yazdıklarımızla bu sorunu bir nebze olsun halledebilir,daha uzun bir süre bataryanızı performanslı olarak kullanabilirsiniz.

devamını okuyayım...

Bozulmayan Telefon!


1132 0 0

Bozulmayan bir cep telefonu icat edildi. Bu telefonu bozmanız mümkün değil,yere düşerken füze sistemi ile yumuşak iniş yapıyor,darbelere karşı titanyum çeliği ile güçlendirilmiş kasası ile ve kurşun geçirmez cam teknolojinde kullnılan yeni nesil ekran tipi ile asla kırılmayan cep telefonu ekranı ünv

devamını okuyayım...

Mediatek İşlemci Listesi


1997 0 0

Cep telefonları için cpu,işlemci,mobil ekran kartı üreticisi MediaTek,yonga setleri ile iyi bir performans sunabilen 200 $ altında fiyat aralıklarında akıllı telefonların oluşturulmasına öncülük ediyor. MediaTek orta performans ve akıllı telefonlar için uygun yonga seti üretmekle kalmıyor,aynı zaman

devamını okuyayım...

MTK 6580 İşlemcisi de Ne?


4020 0 0

Habersiz bir şekilde sessizce ortaya cıkıveren 4 cekirdek islemciyi ureten sirket elbet de Mediatek,fakat halen MTK 6580 ozellikleri tam bilinmemektedir, ancak seri numarası dayanarak,bazı bilgiler edinilebilmiş durumda. MTK 6582 işlemcisine benzer o gosteren bu işlemci MTK 6582 işlemcisinde var olm

devamını okuyayım...